MUDr. Anna Zobanová
Soukromá oční ordinace
Akreditované ambulantní pracoviště Ministerstva zdravotnictví ČR pro vzdělávání v oboru oftalmologie
Poliklinika Barrandov

Krškova 807
Praha 5
152 00
 
Oční ambulance
Tel.: 251 810 044
Tel.: 251 086 288

Ortoptika
Tel.: 251 086 281
Ordinační doba

Pondělí: 8:00 - 13:00
14:00 - 18:30
Úterý: 8:00 - 13:00
14:00 - 18:30
Středa: 8:00 - 13:00
14:00 - 18:30
Čtvrtek: 8:00 - 13:00
14:00 - 18:30
Pátek: 8:00 - 13:00

PLUSOPTIX
Specializace naší ordinace
PLUSOPTIX

JE TŘEBA PREVENTIVNÍ ZÁCHYT KRITICKÝCH REFRAKČNÍCH VAD U DĚTÍ?

V dětské populaci se vyskytuje 6 % zrakových poruch, což je poměrně hodně vysoké číslo. Téměř 4 % přitom tvoří amblyopie neboli tupozrakost.

Tupozrakost je zhoršení zrakové ostrosti oka, které je následkem nedostatečné zrakové stimulace v kritickém období vývoje vidění. V mnoha případech je však počínající tupozrakost velmi těžké rozpoznat, neboť se zpočátku může vyvíjet zcela bez příznaků. Pro dítě, u něhož se tupozrakost rozvíjí, je vjem zdravým okem dostatečný. Mozek tedy není nucen vnímat obrazy z hůře vidícího oka a postupně jej přestane používat. Pokud ale již dojde k ukončení vývoje zraku a nebyla doposud zahájena léčba, stává se tupozrakost trvalým, léčbou neovlivnitelným stavem.

Při tupozrakosti i s nejlepší korekcí nelze dosáhnout normální zrakové ostrosti. Naopak dojde-li k jejímu odhalení včas, lze včasnou a účinnou léčbou její vývoj zastavit.

Tupozrakost může vzniknout u šilhajících dětí, při refrakčních (dioptrických) vadách a řadě vrozených či získaných chorob, kdy jsou neprůhledná optická média a zraková stimulace je snížená, nebo zcela chybí.

Je jistě zřejmé, že prevence tupozrakosti u dětí je jednoznačně nutností. Otázkou však zůstává jak tuto prevenci provádět. Jednou z možností je preventivní vyšetření refrakčních vad u dětí pomocí přístroje Plusoptix S08.

Plusoptix S08 slouží k preventivnímu screeningovému vyšetření refrakčních vad u dětí a nespolupracujících pacientů. Dítě před vyšetřením není nutné „rozkapávat“ a výsledek vyšetření znáte během několika minut. Přitom samotné vyšetření přístrojem trvá řádově pár vteřin. Vzhledem k tomu, že je přístroj umístěn ve vzdálenosti 1 m od dítěte, není pro dítě nijak zatěžující ani stresující. Dítě sedí pohodlně na židli nebo na klíně maminky. Je na něj namířena kamera se světelnými a zvukovými doprovodnými efekty, která zachytí jeho pohled a speciální software potom vyhodnotí výsledky. Výsledky screeningu se rodiče dozví okamžitě. Vědí tedy ihned, zda je u jejich dítěte nutné podrobné vyšetření očním lékařem či nikoliv.

Přístroj slouží pouze ale jako prevence a tudíž v žádném případě nenahradí podrobné vyšetření očním lékařem. Jak již bylo zmíněno, jedná se pouze o screenigový přístroj, jehož účelem je zachytit v populaci děti, které potřebují lékařskou pomoc. Tyto děti by následně měly navštívit očního lékaře a podrobit se podrobnému vyšetření.

Preventivní vyšetření - screening dioptrických vad u dětí pomocí přístroje PLUSOPTIX S04

Cílem je včasný záchyt významných refrakčních (dioptrických vad) , které by mohly způsobit poruchy vývoje vidění u dětí v rizikovém období, tj. ve věku od narození do 3 let. Můžeme tím předejít nevratným změnám, jako je například vznik tupozrakosti.

Vyšetření určeno pro děti od 6 měsíců do 4 let

Místo: Soukromá oční ordinace MUDr. Anna Zobanová Poliklinika Barrandov, Krškova 807, Praha 5

Každé pondělí dopoledne 9:00-13:00 a středa odpoledne 14:00-18:00 v 1.patře dveře PLUSOPTIX

Cena vyšetření je 200,- Kč

Více informací naleznete na webových stránkách www.plusoptix.zrak.cz, www.anna-zobanova.medikus.cz

V případě zájmu o screeningové vyšetření vašeho dítěte se nahlaste u

PhDr. Zuzana Kramosilová na tel.č. 606 377 791 případně na emailové adrese: kramosilovazuzka@seznam.cz

Akce je zaštítěna Českou oftalmologickou společností a firmou VIDERIS s.r.o.


Naše pracoviště je zaměřeno na oftalmologické vyšetření pacientů všech věkových skupin, ale i na pacienty vícečetně postižené a slovně nekomunikující. Probíhá zde týmová spolupráce oftalmologa, ortoptisty a zrakového terapeuta.